Hiszitek vagy sem, ez a mandulás, lisztmentes verzió százszor jobb, mint bármelyik Sacher, kivéve az eredetit. Nagyképűen egyenesen az eredeti bécsi verzióhoz tudnám csak hasonlítani.
Gyűlölöm a száraz, fűrészpor-szerű Sachereket. A magyar cukrászat valamiért mániákusan ragaszkodik a piskótákhoz, amik jellegükből és céljukból adódóan mindig szárazak. Ha belegondolunk, az olaszok a tiramisuban a piskótát arra használják, hogy átitassák az alkoholos, kávés cukorsziruppal; a franciák is mindig meglocsolgatják valami jobb szesszel; ehhez képest mi szinte minden tortát csak a száraz piskótával tudunk elképzelni. A Sacher esetében legalább magába szívhat némi baracklekvárt, de ez sem sokat segít rajta.
Az iskolában meg kell tanulnunk, hogy a Sacher egy meleg úton készülő nehéz felvert, ami emberi nyelvre lefordítva annyit tesz, hogy a tojásokat vízgőz fölött felmelegítjük a cukorral, majd kihűlésig habbá verjük (meleg úton), majd miután mindent kikevertünk, belecsurgatunk egy kis olvasztott vajat (nehéz felvert). Ehhez képest tudjuk, hogy a Sacher minden háznál másképp készül, minden családnak és nagymamának megvan a kedvenc receptje (hol mandulával, hol anélkül; hol kakaóporral, hol olvasztott étcsokival; hol roppanós csokifondanttal a tetején, hol tejszínes csokimázzal), és épp ez teszi olyan izgalmassá a Sacher legendáját.
Általában a kis átmérőjű, magas tortákat kedvelem, a Sacher viszont kifejezetten úgy jó, ha alacsony.
Sacher torta (gluténmentes)
(10 szelet)
a tésztához:
5 db tojás
200 g étcsokoládé
200 g vaj
200 g nádcukor
200 g mandulaliszt (vagy darált mandula)
egy csipet só
a töltelékhez:
kb. 100 g házi kajszibarack lekvár
a mázhoz:
120 g habtejszín
1 ek glükóz (elhagyható)
100 g étcsokoládé
tejszínhab a tálaláshoz
1. Egy kb. 22 cm átmérőjű kapcsos kerek tortaformát kivajazok, az alját sütőpapírral kibélelem. A sütőt 180 fokra (légkeverésest 160-ra) előmelegítem.
2. A csokit felaprítom, és a vajjal vízgőz fölött felolvasztom (egy lábosban vizet forralok, és a tetejére teszek egy keverőtálat, aminek az alja nem ér bele a vízbe).
3. A vízgőzről levéve hozzáadok egy egész tojást és 4 tojás sárgáját. Egy kézi habverővel simára keverem benne. Beleteszem a nádcukrot és a mandulát is.
4. A maradék fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem, és a többi hozzávalóban óvatosan elkeverem.
5. Az előkészített formába öntöm, és 50 percig sütöm. Kiveszem a sütőből, várok 10 percet, és kifordítom a formából egy tortarácsra. Hagyom kihűlni, majd két részre vágom.
6. A baracklekvárt átpasszírozom, vagy ha jobban szerem darabosan, akkor úgy hagyom. Összetöltöm vele a torta két részét. A hűtőbe teszem, amíg a mázat elkészítem.
7. A tejszínt felforralom (beleteszem a glükózt is, ha használok). Az étcsokit felaprítom, és ráöntöm a forró tejszínt. Simára keverem, és a hűtőből elővetett tortára öntöm. Egy kenőkéssel elsimítom a tetején, amíg még nem szilárdult meg. Ismét a hűtőbe teszem. Cukrozatlan tejszínhabbal tálalom.