Minden tortának jót tesz, ha van benne folyadék. Ezért szoktak az amerikaiak még írót, tejfölt, tejet, hideg vagy épp forró vizet tenni a süteményeik tésztájába a tetemes mennyiségű vaj mellé. Itt most Guinness sör borult bele.
A magyar cukrászat a torták esetében jóformán csak a száraz piskótát ismeri. Ma majdnem sírva fakadtam, amikor egy nap alatt másodszorra is azzal gyanúsítottak meg, hogy piskótát sütök, az nálam ugyanis szinte szitokszó. Ha valaki megtudja, hogy cukrászkodom, az első öt kérdésében biztosan benne van, hogy szerintem mit csinálhat rosszul, ha nem emelkedik fel a piskótája. Megfigyeltem, hogy a háziasszonyok azon versengenek, kinek jön fel jobban.
Én azt szoktam tanácsolni, hogy csak akkor süssenek piskótát, ha fontos, hogy sok folyadékot felvegyen a tészta. Például a tiramisuban, amikor a piskótának egy kávés-amarettós cukorszirupot kell felszívnia, vagy amikor egy epertortában a rétegeket narancslikőrös sziruppal itatom át. A piskóta tehát hasznos, csak tudni kell, mire használjuk. És nem kell mindig, csakis azt. Ez a guinnesses csokitorta például jó alternatíva lehet.
Guinness torta
(kb. 8 szelet)
125 g vaj
125 ml Guinness
35 g cukrozatlan kakaópor
135 g liszt
1 tk szódabikarbóna
200 g kristálycukor
1 tojás
75 g tejföl
a tálaláshoz tejszínhab és sós karamell
1. Egy tortaformát kivajazok és sütőpapírral kibélelek. Én egy briósformát használtam, de lehet bármilyen kuglófforma, Ha egy normál, kb. 23 cm átmérőjű tortakarikát használok, akkor az alaprecept dupláját veszem. A sütőt 180 fokra (légkeverésest 160-ra) előlemelegítem.
2. A vajat, a sört és a kakaót egy lábosba teszem, és kevergetve felolvasztom. 5 percre félreteszem.
3. A lisztet a szódabikarbónával átszitálom, a cukrot belekeverem. Hozzáadom a folyadékot, simára keverem a tojással és a tejföllel együtt.
4. Az egészet a formába öntöm, és kb. egy órát sütöm. Tűpróbával ellenőrzöm, hogy elkészült-e, habár nem katasztrófa, ha középen egy kicsit szottyos marad. 10 percig hagyom a formában hűlni, csak aztán fordítom ki belőle. Ha kihűlt, a habbal és a sós karamellel tálalom.
Recept: What Katie Ate